Forumplus.Eniyiforum.Net | HosgeLdiniz | Paylasimin tek adresi
XP üzerine PARDUS kurulumu 411
XP üzerine PARDUS kurulumu 411
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

XP üzerine PARDUS kurulumu

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
Tony
Sürekli Aktif
 Sürekli Aktif
ForumPlus Paylaşım Ailesi...
XP üzerine PARDUS kurulumu Vide
MesajKonu: XP üzerine PARDUS kurulumu XP üzerine PARDUS kurulumu Icon_minitimePerş. Ocak 22, 2009 11:49 pm

bilgisayarınızda 2 farklı işletim sistemi olsun istermisiniz?
mesela xp ile pardus,
ya da vista ile windows98
belki de wista ile ubuntu
vs. vs.
bilenler bilir, bu işlem programsız da yapılabilir ancak birinden diğerine geçerken pc nizi yeniden kapatmanız gerekir. bu durum ise diğer işletim sisteminin devre dışı kalması demektir.

ama diyelim ki benim gibi pardusu çok sevdiniz, işyerinizde bir sürü açık pencere ile pardus ta çalışırken biraz mola vermek istediniz. mola da şöyle çayla beraber windows ta çalışan oyununuzu oynamak istediniz. ee, pc yi kapatıp işinizi yarım mı bırakmalısınız?

uzun lafın kısası:

VMware, bir sanal makina yazılımı olup konuk işletim sisteminin ana makina işletim sistemi içinde çalışmasına izin verir. VMware ile konuk işletim sistemini aktif hale getirdikten sonra bu konuk işletim sistemine uygulama programları yükleyebilir ve onun desteklediği servisleri verebilirsiniz. Mesela, ana işletim sisteminiz Linux iken Windows 2000 yada Windows XP çalıştırılabilir ve Windows için geliştirilmiş herhangi bir uygulamayı konuk Windows platformunda çalıştırabilirsiniz.

VMware, esasında bir sanal makine öykünücüsü (emulator, ing) olup temelde özel bir işletim sisteminden ziyade makinenin kendisine öykünür, böylece bu sanal makineye hangi işletim sistemi yükleyeceğiniz size kalmış bir seçenek haline gelir. Diğer bir deyişle, bu program BIOS'u da dahil olmak üzere bir bilgisayarı bütünüyle taklit eder.

bu arada kısa laf uzun laftan uzun oldu, kusura kalmayın

Sistem ve Donanım Gereksinimleri

Bilgisayrınızda bulunması tavsiye edilen donanım özellikler:

* 500MHz veya daha hızlı x86 işlemciler (Intel: Celeron, Pentium II-III-4; AMD: Athlon, Athlon MP-XP, Duron),
* 256MB RAM,
* Her konuk sistem için en az 1GB ek disk alanı.

256 mb ram denilmiş ama bu sizi yanıltmasın, denedim ben çatlatıyor adamı.
bunlar zaten programın sitesinde belirtilmiş minimum gereksinimler, ideal olanları ise en az 1,500 mhz işlemci, 512 mb ram. disk alanı ise sizin kullanım şekliniz ve ihtiyacınıza göre en az 1 gb.

aşağıdaki resimde vista içinde xp çalıştırılırken görülüyor:

Bu resım kucultulmustur.Gercek boyuta donmek ıcın tıklayın.1024x768.

program linkleri bunlar:

http://rapidshare.com/files/30501415...VMW6.part1.rar
http://rapidshare.com/files/30501452...VMW6.part2.rar
http://rapidshare.com/files/30501478...VMW6.part3.rar

yükleme ve kullanım ile ilgili sorun ve problemi olan kardeşlerim buraya yazarlarsa yardımcı olmaya çalışırım.

gelelim programın kullanımına:

program kısayolunu tıklayarak programımızı çalıştırıyor ve sağ pencerede bulunan New Virtual Machine ye basıyoruz:

Bu resım kucultulmustur.Gercek boyuta donmek ıcın tıklayın.766x535.

typikal deyip ileri diyoruz:

benim yükleyeceğim PARDUS 2007 olduğu için other linux 2.6.x kerneli seçiyorum:

kuracağımız işletim sisteminin yerini belirliyoruz, D sürücüsü içinde PARDUS adı ile kendim bir klasör oluşturarak bu klasörü seçiyorum:

burada use bridged networking demiştim ama net ayarlarını yapamadığım için onu daha sonra program settings ten NAT olarak değiştirdim; siz de NAT ı seçebilirsiniz:

burada hdd nizden kaç gb ı yeni işletim sizteminize tahsis edeceğinizi ayarlıyorsunuz:

ilk aşama tamam:

Bu resım kucultulmustur.Gercek boyuta donmek ıcın tıklayın.784x641.

cd rom üzerine çift tık, açılan pencereden cd sürücünüzün harfini seçiyorsunuz:

Bu resım kucultulmustur.Gercek boyuta donmek ıcın tıklayın.783x642.

vee start machine diyorsunuz:

Bu resım kucultulmustur.Gercek boyuta donmek ıcın tıklayın.783x640.

böylelikle cd miz çalışmaya ve yeni sanal pc miz cd den boot etmeye başlıyor:

Bu resım kucultulmustur.Gercek boyuta donmek ıcın tıklayın.848x606.

bundan sonrası sanki formatlanmış bir pc de pardus kurmaktan başka birşey değil:

Bu resım kucultulmustur.Gercek boyuta donmek ıcın tıklayın.920x692.

dilerseniz burada cd nin sağlam olup olmadığını kontrol edebiliyorsunuz, cd niz eksik ise yol yakınken başlamadan dönün diye:

Bu resım kucultulmustur.Gercek boyuta donmek ıcın tıklayın.922x690.

klavyenizi seçiyorsunuz:

Bu resım kucultulmustur.Gercek boyuta donmek ıcın tıklayın.921x690.

burada ayırdığınız disk alanını ister siz kendiniz bölümlendirin isterseniz otomatik bölümlensin:

Bu resım kucultulmustur.Gercek boyuta donmek ıcın tıklayın.921x690.

resimde gerekli izah yazılı :

Bu resım kucultulmustur.Gercek boyuta donmek ıcın tıklayın.922x690.

pardusumuz yükleniyor:

Bu resım kucultulmustur.Gercek boyuta donmek ıcın tıklayın.922x691.

sistem yönetici adı ve parolası, boş geçerseniz tasma vb. yerlerde yönetici parolası soracak, şaşırmayın parolam neydi diye düşünmeyin, boş bırakacaksınız oralarda da:

Bu resım kucultulmustur.Gercek boyuta donmek ıcın tıklayın.922x692.

bu kullanıcı hesabı adı ve şifresi:

bu VMware olmadan iki işletim sistemi yüklenmiş pc ler için, sizin ne yapacağınız farketmez burada:

Bu resım kucultulmustur.Gercek boyuta donmek ıcın tıklayın.924x690.

nihayet:

Bu resım kucultulmustur.Gercek boyuta donmek ıcın tıklayın.920x689.

ve ilk kez yeniden başlat dediğinizde pc niz kapanmadan yeniden başlatmanın keyfini yaşıyorsunuz:

tabii tüm bu işlemleri yaparken arada msn nizle konuşabilir, oyun oynayabilir e sörf yapabilirsiniz xp nizde. sonuç işte bu, PARDUS:

son olarak, pardus yüklenirken mausenizle malum, pardusta işlem yapıyorsunuz, ama xp de işlem yapmanız gerekiyor (msn, oyun vs. gibi) nasıl çıkartacaksınız mauseyi? programın default ayarında CTRL+Alt tuşlarına basarken mauseyi tıklamanız yeterli, pardus ekranından kurtuluyor işaretçiniz ve xp de dilediğiniz işlemi yapabilirsiniz. tekrar pardus üzerinde tık tıklama yaptığınızda otomatik pardusa geçiyorsunuz.
Tony ; Kullanıcısının İmzası
BlueMaster
Admin
Admin
BlueMaster
ForumPlus Paylaşım Ailesi...
Ek Açıklamanız : +ForumPlus
XP üzerine PARDUS kurulumu Vide
http://forumplus.eniyiforum.net
MesajKonu: Geri: XP üzerine PARDUS kurulumu XP üzerine PARDUS kurulumu Icon_minitimeCuma Ocak 23, 2009 7:38 am

Saol Paylaşımın İçin.Ben daha önce Pardus Kurdum Ama birçok sorun Yaşadım..tavsiye etmiyorum
BlueMaster ; Kullanıcısının İmzası

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası